Sociálně emoční učení

Chcete ve svých programech systematicky rozvíjet osobnost dítěte a podporovat jeho duševní zdraví? V rámci tohoto workshopu se interaktivně seznámíte s celosvětově využívaným rámcem sociálně-emočního učení (SEL), který se zaměřuje na rozvoj klíčových dovedností, jako je sebevědomí, empatie, zvládání emocí a mezilidské vztahy. Společně si osvojíme jeho principy, budeme je převádět do vaší praxe s dětmi a sdílet zkušenosti, na kterých můžeme společně stavět. Workshop je navržen tak, aby reflektoval vaše potřeby a zkušenosti, a zároveň vám poskytl nové impulsy pro vaši práci. 

Délka: 4 x 45 minut

Lektor:

Mgr. Marek Matouš

Jak děti generace Alfa proměnit z konzumentů na tvůrce

"Když přestaneme rozumět technologii, stane se z ní magie."
(Terry Pratchett) 

Jak připravit děti na svět, kde technologie hraje hlavní roli? Generace Alfa vyrůstá ve světě, kde je umělá inteligence běžnou součástí života. Ale rozumí opravdu tomu, co všechno se skrývá za blikajícími obrazovkami a aplikacemi? V tomto workshopu se podíváme na to, jak tato technologie funguje a jak ji můžeme dětem představit tak, aby se z nich nestali pouzí pasivní uživatelé, ale naopak aktivní tvůrci s kritickou myslí. 

Společně prozkoumáme programy, které lze použít ve volnočasovém vzdělávání, ukážeme si jejich využití v praxi a také se zaměříme na rizika, která mohou technologie přinášet. Jak zvládnout děti, které si hrají s umělou inteligencí už od školky, aniž by o tom často věděly. Jak předejít tomu, aby je technologie ovládly? A jak můžeme být my jako vzdělavatelé o krok napřed? Tyto otázky zodpoví Bára Karpíšková, lektorka organizace Lužánky a AI Dětem a tvůrkyně kurikula pro umělou inteligenci, která ve svém příspěvku ukáže, že technologie nemusí být magie, ale může se stát nástrojem, jak dát dětské tvořivost nový prostor ke zkoumání. 

Délka: 4 x 45 minut

Lektorka:

Bára Karpíšková

Zasíťované dětství a budoucnost člověka

Jak digitální světy proměňují děti, jejich svět i životy dospělých kolem nich. Jakými lidmi se stávají dnešní děti a co můžeme udělat, aby jejich budoucnost byla co nejsmysluplnější. 

Délka: 4 x 45 minut

Lektor:

Mgr. Jan Kršňák

K čemu jsou dnes učitelé
a učitelky 

Když už nemají školy „patent na rozum“ a vědění o světě máme každý v kapse, co mohou nabídnout učitelé a učitelky? Může vyučující provázet děti po světě tak, aby mu společně lépe porozuměli? A pokud ano, co k tomu potřebuje? 

Workshop nabídne zkušenosti s metodou rozvoje začínajících učitelů a učitelek, která jim pomáhá být takovými učiteli, kterými chtějí být. Principy jsou snadno přenositelné i do jiných profesí a rolí, v nichž potřebujete být zároveň sami sebou a zároveň naplňovat požadavky profese. Metoda stojí na zážitkové pedagogice, se kterou budeme na workshopu také pracovat. 

Délka: 4 x 45 minut

Lektorka:

Zuzana Kročáková

Peníze nerostou na stromech 


Peníze nerostou na stromech je praktický workshop, který vychází z interaktivního představení Peníze nerostou na stromech (to bude také jeho součástí). Zábavnou formou vás provedeme tématy jako je finanční gramotnost, úvěry, hospodaření s penězi nebo úskalí platebních karet. Představení je plné názorných příkladů, humoru a zapojuje diváky přímo do děje. Po představení společně rozklíčujeme základní principy programu a jak lze dramatickou výchovu a zážitkové metody použít při výuce finanční gramotnosti ve školní třídě. Podělíme se o praktické tipy a postupy, které pomáhají dětem lépe pochopit důležité finanční principy a zároveň je udržet zapojené a motivované. Workshop je určen všem pedagogům, kteří chtějí obohatit svou výuku o kreativní a interaktivní metody, a získat tak nové nápady pro práci s dětmi a studenty. 

Délka: 4 x 45 minut

Lektorky:

Radka Tesárková

Monika Jirásková

Technologie ve volnočasové pedagogice 

V SVČ Helceletka se již šestým rokem věnujeme hledání možností, jak začlenit moderní technologie do prostředí táborové a volnočasové pedagogiky. Toto angažmá zahrnuje podporu studentských prací, vývoj speciálních technických zařízení („TEF“ - technologický ekvivalent fáborku) a aplikací, které obohacují outdoorové hry a volnočasové aktivity. Na workshopu se seznámíte s praktickým využitím těchto inovací a uvidíte ukázky jejich zapojení do řízení volnočasových programů. 

Délka: 4 x 45 minut

Lektoři:

Pedagogové ze SVČ Helceletka:

Jitka Svobodová, Petr Sedlář, Ondřej Moravec

Cirkusová pedagogika a její využití při práci s mládeží  

Praktická ochutnávka cirkusových disciplín. Vyzkoušíte cirkus na vlastní kůži. Workshop bude zakončen prezentací a povídáním o tom, proč cirkus funguje, a bude poskytnut prostor pro dotazy.


Délka: 4 x 45 minut

Lektoři:

Marek Jovan Jovanovski

Konrad Kony Heczko